Mustafa Sak, ´Anadolu’nun En Etkin 50 İş İnsanı´ Arasında

Anadolu´nun lider iş insanlarının ortaya konulduğu araştırmada İstanbul, Ankara ve İzmir gibi üç büyük metropol kent ayrı tutularak adayların bölgesine ve sektörüne yön veren, illerine sağladıkları ekonomik katkı, yarattığı istihdam ve sosyal yönleri araştırıldı. Araştırma sonucuna göre birinci sırada, Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Konukoğlu yer aldı. Gaziantep, Kayseri, Bursa ve Manisa ağırlıklı illerden iş adamlarının yer aldığı 50 kişilik listede, Antalya´dan sıralamaya giren tek işadamı Ado Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Sak oldu. İşadamı Sak´ın 2014 cirosu 766 milyon TL, çalışan sayısı ise 2 bin 550 olarak açıklandı.?

 

ADO GRUP VE MUSTAFA SAK

 

Ekonomist Dergisi listede yer alan iş adamlarının tanıtımını da yaptı. Ado Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Sak ile ilgili olarak dergide şu ifadelere yer verildi:

"Ado Grup´un patronu Mustafa Sak, Antalya´da girişimciliğin ve sanayiciliğin öncülerinden olan dedesi Mustafa Sak ile aynı adı taşıyor. Sak´ın 1997´de kurduğu Adopen bugün 2550 çalışanı ve 60 ülkeye ihracatı ile Türk sanayisinin önde gelen markalarından biri. Şirket, bu yıl 850 milyon liralık ciro ve 115 milyon dolarlık ihracat hedefliyor. Türkiye´nin yanı sıra Rusya, Ukrayna, Hindistan ve Azerbaycan´da üretim yapan Ado Grup, bu yıl üretime geçen Ado Alüminyum markasıyla da hem yurtiçi hem de yurtdışında iddialı planlamalar yaptı. Mustafa Sak, başarılı işadamı kimliğinin yanı sıra Antalya´da hayırseverliği ve eğitime verdiği katkılarla tanınıyor."

 

Nisan 2015 – Ekonomist Dergisi